Wyszukaj opony po rozmiarze (wybierz: szerokość, profil i średnicę)

Jak poprawnie dobrać oponę do swojego motocykla.

2017-11-23
Jak poprawnie dobrać oponę do swojego motocykla.
Jak dobrać opony do motocykla ?

Odpowiednio dobrane ogumienie jest jednym z najważniejszych elementów gwarantujących bezpieczną i komfortową jazdę motocyklem. Sprawdź, co należy wziąć pod uwagę, kupując nowe opony.

Wybór opon należy uzależnić  przede wszystkim od zastosowania, stylu jazdy jak i typu motocykla. Rynek opon motocyklowych jest bardzo obszerny, jak i potrzeby użytkowników motocykli są różne. Właściciele chopperów i cruiserów preferujący pokonywanie długich dystansów skupiać się będą na możliwie największych przebiegach opon, a właściciele sportowych oraz turystycznych motocykli na przyczepności oraz bezpieczeństwie przy ostrzejszej jeździe. Natomiast ci, którzy jeżdżą crossami po nieutwardzonej nawierzchni, będą szukać opon które poradzą sobie w naprawdę trudnych warunkach. 

Zacznijmy od doboru odpowiedniego rozmiaru opon. Rozmiar możemy odczytać z opony aktualnie założonej na motocyklu, znajdujący się na jej boku, według rysunku pokazanego poniżej.


Jeśli jednak jesteśmy świeżo po zakupie motocykla lub nie jesteśmy pewni czy rozmiary opon aktualnie założone są właściwe dla naszego motocykla to w takim przypadku należy sprawdzić dane producenta motocykla lub zwrócić się o poradę do fachowców.

Jedną z najważniejszych parametrów przy doborze opony to jej konstrukcja. Radialna lub diagonalna. Musimy wiedzieć że nie wolno mieszać opon radialnych z diagonalnymi, takie połączenie zagraża naszemu bezpieczeństwu podczas jazdy. Motocykl może być pod sterowny, wpadać w dziwne wibracje lub łapać "shimmy".

Równie ważną rzeczą o której powinniśmy pamiętać są indeksy prędkości i nośności opony jaką chcemy założyć do naszego motocykla. Opona musi posiadać indeksy takie same jakie zaleca producent motocykla lub wyższe w przypadku dobierania innych opon. Jeśli nie jesteśmy pewni czy opona obecnie założona na motocyklu spełnia wymagane normy możemy sięgnąć po pomoc do tabeli z indeksami dostępnymi na naszej stronie lub poprosić o poradę fachowca. 

Tabela Indeksów nośności i prędkości

Gdy nasze poszukiwania opon dobiegną końca i wszystko mamy odpowiednio dobrane wtedy zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

Skontaktuj się z nami zawsze chętnie odpowiemy na wszystkie pytania jak i doradzimy.
Rynek opon motocyklowych to nasz świat.
Pozdrawiamy zespół Topgumy.pl 

www.Topgumy.pl

518 33 77 97
793 100 120

sklep@topgumy.pl
61-312 Poznań-Szczepankowo
ul. Ostrowska 396C
pixel