Wyszukaj opony po rozmiarze (wybierz: szerokość, profil i średnicę)

Rok produkcji opon DOT

Opony znajdujące się w naszym magazynie jak i w magazynach naszych dostawców pochodzą z bieżącej produkcji. Duży
nacisk kładziemy na rotację naszych produktów, dlatego 
gwarantujemy, że sprzedawane przez nas opony nie będą starsze niż 24 miesiące (nie dotyczy to opon których data produkcji podana jest w parametrach opony na karcie produktu). Przeważająca większość opon dostępnych w sklepie jest z przedziału wiekowego 3-14 miesięcy. Większość opon znajdujących się na naszym magazynie ma podany DOT i jest on widoczny w parametrach opony na karcie produktu. 

Zgodnie z Polską Normą PN-C-94300-7:1997 "Ogumienie. Pakowanie, przechowywanie i transport", za opony pełnowartościowe uważa się opony nie starsze niż 36 miesięcy od daty produkcji.

 

Skrót DOT pochodzi od Department of Transportation czyli nazwy amerykańskiej instytucji rządowej zajmującej się homologowaniem wyrobów dopuszczanych do użytku na drogach USA. Większość produkowanych dziś na świecie opon posiada numer DOT pozwalający na jej sprzedaż w USA, nawet jeśli ich sprzedaż odbywa się poza rynkiem amerykańskim. W kodzie DOT ukryta jest informacja na temat producenta, miejsca produkcji opony, a także daty jej produkcji. Jak to odczytać? Ostanie 3 lub 4 cyfry (często w obwódce) oznaczają tydzień i rok produkcji danej opony, np.

DOT  HB7D  980T  1411

oznacza że opona została wyprodukowana 14 tygodniu 2011 roku.

Ciekawy artykuł dotyczący tematu starzenia się opon motocyklowych i ich dat produkcji można znaleźć na portalu scigacz.pl pod adresem: 

http://www.scigacz.pl/Stary,DOT,opony,fakty,i,mity,10566.html

Rok produkcji opony motocyklowej DOT

pixel